2018 Women’s Soccer Postseason
Rush Alumni
NCAA Division I
First Round
Boston College - Jade Ruiters (Maryland Rush)
Bowling Green - Alexis Miller (Colorado Rush)
Brigham Young - Sabrina Macias Davis (Colorado Rush)
Little Rock - Abril Lucio (Kansas Rush - Wichita)
Loyola (Chicago) - Savannah Cruz (Rush Wisconsin), Sienna Cruz (Rush Wisconsin)
Memphis - Caroline Duncan (Lobos Rush), Grace Duncan (Lobos Rush), Lydia Herring (Lobos Rush)
Montana - Ellie Otteson (Washington Rush), Janessa Fowler (Colorado Rush)
North Texas - Kelsey Brann
Rutgers - Megan Katona
Seattle - Kelsey Vogel (Colorado Rush)
Second Round
Lipscomb - Kammy McGee (Lobos Rush)
Minnesota - Megan Gray (Iowa Rush)
Mississippi - Gabby Little (Lobos Rush), Molly Martin (Lobos Rush)
TCU - Emily Alvarado, Kayla Hill (Colorado Rush)
Vanderbilt - Rebecca Rossett (New Jersey Rush)
Sweet Sixteen
NC State - Abby Kassal (Colorado Rush)
Texas A&M - Grace Piper, Cienna Arrieta
Virginia - Betsy Brandon (Colorado Rush)
Wake Forest - Mia Raben (Colorado Rush)
Wisconsin - Carolyn Anschutz (Colorado Rush), Grace Douglas (Rush Wisconsin), Jordan McNeese (Rush Wisconsin)
Quarterfinals
Tennessee - Rylie O’Keefe (Colorado Rush)
Final Four
Stanford - Civana Kuhlmann (Colorado Rush), Jordan DiBiasi (Colorado Rush)
NCAA Division II
First Round
Augustana - Alexis Legg (Iowa Rush), Kenzie Geiger (Iowa Rush)
Lander - Kylee Eppl (Florida Rush), Brianna Taylor (New Jersey Rush), Kelcie Fisher (Virginia Rush)
Rockhurst - Elle Guttmann (Missouri Rush), Jae Crandall (Missouri Rush), Jamie Cohen (Missouri Rush)
Second Round
Colorado School of Mines - Shannon Mooney (Colorado Rush), Lindsey Tornabene (Colorado Rush)
Emporia State - Jillian Patton (Kansas Rush), Ashlyn Lakin (Kansas Rush - Wichita)
Minnesota State - Morgan Seemuth (Iowa Rush), Kelly Friedrich (Iowa Rush), Sammy Stoelk (Iowa Rush), Jessica Ault (Iowa Rush)
Third Round
Mississippi College - Abbie Hanna (Mississippi Rush), Jordan Dillon (Mississippi Rush), Marisa Saunders (Mississippi Rush), Lindsey Stephenson (Mississippi Rush), Emily McNair (Mississippi Rush), Gaylynn Cooper (Mississippi Rush), Madeline Porter (Mississippi Rush), Daniela Avelar (Mississippi Rush), Scarlett Hodges (Mississippi Rush)
Quarterfinals
Central Missouri - Jada Scott (Kansas Rush - Wichita)
West Texas A&M - Emily Avila (New Mexico Rush), Alex Jurado (New Mexico Rush), Noir Hawash (New Mexico Rush)
Final Four
UCSD - Mia Bonifazi (Colorado Rush)
National Finalist
Grand Valley State - Timia Robinson (Michigan Rush)
NCAA Division III
First Round
Ashland - Abby Grzetic (Chicago Rush)
Chicago - Chloe Maciolek (Colorado Rush)
Kutztown - Caelen Brooks (Delaware Rush)
McKendree - Taylor Parks (Gateway Rush)
Saint Joseph’s College - Kimberly Santos
Wartburg - Emily Fontana (Iowa Rush), Hailey Osburn (Iowa Rush), Marissa Lopez (Iowa Rush)
Second Round
Johns Hopkins - Caroline Reynols (Maryland Rush)
Loras - Abby Reding (Iowa Rush)
Trinity - Camryn Beall (Colorado Rush)
Tufts - Sophia Wallach (Maryland Rush), Steph DiLeo (Maryland Rush)
Third Round
RIT - Mia White (Colorado Rush)
Quarterfinals
William Smith - Justine Pearson (Iowa Rush)
Final Four
Wheaton College - Aeva Graber (Colorado Rush)
NAIA
First Round
Columbia College - Maddie Ballard (Missouri Rush)
Second Round
Hastings - Maddie Samuelson (Colorado Rush)
John Brown - Aspen Carpenter (Colorado Rush), Jastin Redman (Colorado Rush)
Rowan - Patty Stover (New Jersey Rush)
Quarterfinals
Northwest - Adele Gordon (Washington Rush)
Final Four
Spring Arbor - Katie Carroll (Michigan Rush), Hannah Rossner (Michigan Rush)
NJCAA
District playoffs
Jones County JC - Esmeralda Figueroa (Mississippi Rush)
Nationals Pool Play
Butler CC - Madi Edwards (Kansas Rush - Wichita), Anahy Guevara (Kansas Rush - Wichita), Hannah Becker (Kansas Rush - Wichita)
Lewis & Clark CC - Olivia Caldwell (Missouri Rush), Nicole Grellner (Missouri Rush)