Website Manager

Proudly Sponsored by DICK'S Sporting Goods

Campeonatos de Zona de Mexico



Informacion de beisbol Mustang-9

Dates: April 20-27
Location: Guasave, Sinaloa 

Day 1 (Saturday, April 20)
Linces Guasave 15  Muralla Mazatlan 5     
Culiacan Tres Rios 9  Liga Ahome 4
Liga Navojoa 16  Sinaloa Municipio 2     
Mazatlan AC 16  Culiacan 3
Tijuana Municipal 34  Liga Pitic 4     
Liga Quintero Castaneda 15  Liga Teodoro Higuera 1
Culiacan Recursos 12  Liga Tarahumara 2

Day 2 (Sunday, April 21)
Linces Guasave 11  Liga Itson Obregon 1
Culiacan Tres Rios 10  Muralla Mazatlan 0
Liga Navojoa 15  Culiacan AC 13
Liga Buhitos Unison 16  Sinaloa Municipio 9
Tijuana Muicipal 19  Liga Quintero Castaneda 4
Liga Tarahumara 15  Liga Teodoro Higuera 7
Culiacan Recursos 15  Liga Pitic 1

Day 3 (Monday, April 22)
Linces Guasave 9  Liga Ahome AC 5
Liga Itson Obregon 17  Muralla Mazatlan 7
Liga Navojoa 15  Liga Buhitos Unison 4
Liga Mazatlan AC 30  Sinaloa Municipio 3
Tijuana Municipal 30  Liga Teodoro Higuera 2
Liga Tarahumara 15  Liga Pitic 1
Culiacan Recursos 14  Liga Quintero Castaneda 4

Day 4 (Tuesday, April 23)
Linces Guasave 20  Liga Tres Rios 11
Liga Itson Obregon 10  Liga Ahome AC 5
Liga Mazatlan AC 23  Liga Buhitos Unison 4
Liga Culiacan AC 6  Sinaloa Municipal 0
Tijuana Municipal 15  Liga Tarahumara 4
Liga Quintero Castaneda 16  Liga Pitic 6
Culiacan Recursos 38  Liga Teodoro Higuera 3

Day 5 (Wednesday, April 24)
Liga de los Tres Rios 18  Liga Itson Obregon 8
Liga Ahome AC 11  Liga Muralla 7
Liga Navojoa 14  Liga Mazatlan AC 12
Liga Culiacan AC 18  Liga Buhitos Unison 17
Culiacan Recursos 21  Tijuana Municipal 10
Liga Quintero Castaneda 16  Liga Tarahumara 6
Liga Teodoro Higuera 18  Liga Pitic 12

Quarterfinals (Thursday, April 25)
Linces Guasave 10  Liga Itson Obregon 5 
Liga Navojoa 12  Liga Quintero Castaneda 9
Mazatlan AC 11  Culiacan Recursos 4
Tijuana Municipal 12  Culiacan Tres Rios 2

Semifinals (Friday, April 26)
Linces Guasave 3  Liga Navojoa Municipal 2
Municipal Tijuana 8  Mazatlan AC 7

Finals (Saturday, April 27)
Linces Guasave 12  Liga Tijuana Municipal 5
3rd Place: Liga Navojoa Municipal 10  Liga Mazatlan AC 9

Champion: Guasave, Sinaloa


Finalist: Tijuana, Baja California


3rd Place: Navojoa, Sonora


4th Place: Mazatlán, Sinaloa

Informacion de beisbol Mustang

Dates: April 20-27
Location: Juarez City, Chihuahua

 
Day 1 (Saturday, April 20)
Liga Muralla 29  Liga Carlos Amaya 0
Liga Apaches 30  Liga Kaliman Robles 0

Liga Tijuana Municipal 8  Liga Felix Arce 7
Liga Mazatlan 25  Liga Ninos Heroes 0
Liga Linces Guasave 7  Liga Buhitos Unison 3
Liga Villahermosa 9  Liga Antonio Quintero 2

 
Day 2 (Sunday, April 21)
Liga Kaliman Robles 10  Liga Carlos Amaya 0
Liga Muralla 13  Liga Felix Arce 12
Liga Tijuana Municipal 34  Liga Apaches 3
Liga Buhitos Unison 21  Liga Ninos Heroes 9
Liga Maya 20  Liga Linces Guasave 19
Liga Villahermosa 16  Liga Cachorros de Altar 4
Liga Antonio Quintero 20  Liga Tamaulipeca 3
Liga Ahome Municipal 15  Liga Centauros 1

 
Day 3 (Monday, April 22)
Liga Ahome Municipal 17  Liga Antonio Quintero 2
Liga Cachorros de Altar 14  Liga Tamaulipeca 2
Liga Villahermosa 13  Liga Centauros 4
Liga Linces Guasave 15  Liga Mazatlan 5
Liga Buhitos Unison 35  Liga Maya 4
Liga Tijuana Municipal 19  Liga Muralla 5
Liga Felix Arce 19  Liga Kaliman Robles 1
Liga Apaches 15  Liga Carlos Amaya 5

 
Day 4 (Tuesday, April 23)
Liga Antonio Quintero 13  Liga Cachorros de Altar 2
Liga Tamaulipeca 15  Liga Centauros 4
Liga Villahermosa 14  Liga Ahome Municipal 1
Liga Buhitos Unison 18  Liga Mazatlan 8
Liga Maya 30  Liga Ninos Heroes 3
Liga Muralla 22  Liga Kaliman Robles 9
Liga Felix Arce 13  Liga Apaches 2
Liga Tijuana Municipal 18  Liga Carlos Amaya 0

 
Day 5 (Wednesday, April 24)
Liga Maya 11  Liga Mazatlan 5
Liga Linces Guasave 23  Liga Ninos Heroes 5
Liga Villahermosa 22  Liga Tamaulipeca 12
Liga Antonio Quintero 27  Liga Centauros 11
Liga Ahome Municipal 13  Liga Cachorros de Altar 0
Liga Muralla 3  Liga Apaches 2
Liga Felix Arce 13  Liga Carlos Amaya 3
Liga Tijuana Municipal 17  Liga Kaliman Robles 7

Quarterfinals (Thursday, April 25)
Liga Ahome 8  Liga Linces Guasave 7
Liga Buhitos Unison 17  Liga Muralla 13
Liga Felix Arce 7  Liga Villahermosa 5
Liga Tijuana Municipal 15  Liga Maya 4

Semifinals (Friday, April 26)
Liga Ahome Municipal 17  Liga Buhitos Unison 5
Liga Felix Arce 12  Liga Tijuana Municipal 6

 
Finals (Saturday, April 27)
3rd Place: Liga Buhitos Unison 16  Liga Tijuana Municipal 4
Liga Felix Arce 17  Liga Ahome Municipal 11

Champion: Mexicali, Baja California (Liga Felix Arce)

Informacion de beisbol Bronco-11

Dates: April 20-27
Location: Navojoa, Sonora

Day 1 (Saturday, April 20)
Villahermosa 15  Culiacan Recursos 5
Muralla 4  Mexicali 1
Linces Guasave 8  Ahome AC 2
Tijuana 20  Zurdo Duran 0
Navojoa 15  Buhitos Unison 0
Itson Potros 7  Culican AC 0

Day 2 (Sunday, April 21)
Villahermosa 3  Ahome AC 2
Muralla 10  Itson Potros 7
Linces Guasave 6  Buhitos Unison 1
Tijuana 5  Culiacan AC 2
Navojoa 3  Culiacan Recursos 1
Mexicali 24  Zurdo Duran 9

Day 3 (Monday, April 22)
Itson Potros 3  Mexicali Municipal 2
Ahome AC 3  Buhitos Unison 2
Tijuana Municipal 8  Muralla 1
Linces Guasave 4  Culiacan Recursos 3
Villahermosa 4  Navojoa Municipal 0

 
Day 4 (Tuesday, April 23)
Itson Potros 18  Zurdo Duran 5
Buhitos Unison 2  Culiacan Recursos 1
Linces Guasave 8  Villahermosa 6
Muralla 5  Culiacan AC 2
Navojoa Municipal 12  Ahome AC 0
Tijuana Municipal 3  Mexicali Municipal 1

Day 5 (Wednesday, April 24)
Tijuana Municipal 17  Itson Potros 5
Culiacan Recursos 9  Ahome AC 5
Villahermosa 14  Buhitos Unison 6
Culiacan AC 6  Mexicali Municipal 2
Navojoa Municipal 10  Linces Guasave 2
Muralla 13  Zurdo Duran 0

(Thursday, April 25)
Linces Guasave 3  Muralla 2
Tijuana Municipal 6  Culiacan Recursos 3
Villahermosa 6  Itson Potros 0

 
(Friday, April 26)
Navojoa Municipal 5  Culiacan AC 3
Navojoa Municipal 11  Villahermosa 4
Tijuana Municipal 3  Linces Guasave 2

Finals (
Saturday, April 27)
3rd place: 
Linces Guasave 3  Villahermosa 1
Navojoa Municipal 10  Tijuana 9

Champion: Navojoa, Sonora

Informacion de beisbol Bronco

Dates: April 21-27
Location: Tijuana, Baja California


Day 1 (Sunday, April 21)
Liga Talentos Meoqui 5  Basaseachic AC 0
Tijuana Municipal 12  Liga Muralla 0
Ensenada Municipal 2  Linces Guasave 1
Navojoa Municipal 8  Liga Mazatlan 2
Liga de Ahome 2  Liga Municipal Centauros 1
Liga Olmeca 18  Liga Guaycura 2

Day 2 (Monday, April 22)
Liga Muralla 6  Basaseachic AC 4
Tijuana Municipal 11  Buhitos Unison 1
Linces Guasave 15  Liga Mazatlan 0
Ensenada Municipal 10  Liga Tres Rios 9
Liga Olmeca 9  Liga Municipal Centauros 5
Liga Villahermosa 13  Liga Guaycura 1

Day 3 (Tuesday, April 23)
Buhitos Unison 12  Liga Muralla 0
Tijuana Municipal 11  Liga Talentos Meoqui 1
Linces Guasave 11  Liga Tres Rios 8
Navojoa Municipal 10  Ensenada Municipal 2
Liga Olmeca 11  Liga Villahermosa 8
Liga de Ahome 10  Liga Guaycura 4

Day 4 (Wednesday, April 24)
Buhitos Unison 12  Liga Talentos Meoqui 2
Tijuana Municipal 33  Basaseachic AC 0
Navojoa Municipal 9  Liga Tres Rios 6
Liga Mazatlan 6  Ensenada Municipal 4
Liga Villahermosa 5  Liga Municipal Centauros 0
Liga Ahome 14  Liga Olmeca 1

Day 5 (Thursday, April 25)
Liga Muralla 3  Liga Talentos Meoqui 0
Buhitos Unison 13  Basaseachic AC 0
Liga Mazatlan 6  Liga Tres Rios 0
Linces Guasave 8  Navojoa Municipal 7
Liga Villahermosa 10  Liga Ahome 9
Liga Municipal Centauros 12  Liga Guaycura 4

Quarterfinals and Semifinals (Friday, April 26)
Tijuana Municipal 22  Liga Mazatlan 1
Linces Guasave 7  Liga Olmeca 1
Liga Ahome 7  Navojoa Municipal 0
Liga Villahermosa 4  Buhitos Unison 3
Tijuana Municipal 6  Linces Guasave 2
Liga Ahome 9  Liga Villahermosa 1

Finals (Saturday, April 27)
3rd place: Linces Guasave 15  Liga Villahermosa 1
Tijuana Municipal 14  Liga Ahome 2

Champion: Tijuana, Baja California


Informacion de beisbol Pony-13

Dates: April 20-27
Location: Heroica Veracruz, Veracruz


Day 1 (Saturday, April 20)

Liga Beto Avila 10  Liga Sur de Tamaulipas 3
Liga Minatitlan AC 14  Humaya 3
Liga Tijuana Municipal AC 14  Liga Ahome 3
Guasave 9  Liga Municipal Centauros 1

 
Day 2 (Sunday, April 21)
Liga Beto Avila 5  Liga Culiacan AC 4
Liga Tres Rios 5  Liga Minatitlan AC 4
Liga Sur de Tamaulipas 8  Liga Ahome 7
Liga Municipal Centauros 1  Humaya 0

Day 3 (Monday, April 22)
Liga Tijuana Municipal 6  Liga Beto Avila 1
Liga Humaya 4  Liga Tres Rios 3
Liga Culiacan AC 10  Liga Sur de Tamaulipas 7
Liga Guasave 4  Liga Minatitlan 2

Day 4 (Tuesday, April 23)
Liga Beto Avila 2  Liga Ahome 1
Liga Minatitlan AC 19  Liga Municipal Centauros 9
Liga Tijuana Municipal 4  Liga Culiacan AC 2
Linces Guasave 12  Liga Tres Rios 8

 
Day 5 (Wednesday, April 24)
Liga Tijuana Municipal 5  Liga Sur de Tamaulipas 1
Liga Humaya 3  Linces Guasave 2
Liga Culiacan AC 13  Liga Ahome 7
Liga Municipal Centauros 9  Liga Tres Rios 5

 
Quarterfinals (Thursday, April 25)
Liga Tijuana Municipal 14  Liga Tres Rios 0
Liga Beto Avila AC 5  Liga Municipal Centauros 2
Liga Culiacan AC 11  Linces Guasave 5
Liga Humaya 8  Liga Sur de Tamaulipas 7

Semifinals (Friday, April 26)
Liga Tijuana Municipal 10  Liga Beto Avila 3
Liga Culiacan AC 6  Liga Humaya AC 1

Finals (Saturday, April 27)
Liga Tijuana Municipal 9  Liga Culiacan AC 1
3rd place: Liga Beto Avila  Liga Humaya AC

Champion: Tijuana, Baja California

Informacion de beisbol Pony

Dates: April 20-27
Location: Monclova, Coahuila

Day 1 (Saturday, April 20)
Liga Riberena 4  Liga Navojoa Municipal 1
Linces Guasave 2  Lubis Saltillo 0
Liga Mazatlan 26  Liga Pitic 7
Liga Guadalajara 4  Liga Muralla 1
Liga Mochis Ahome 13  Liga Municipal Saltillo 1
Liga Buhitos Unison 6 Liga Tijuana 3

Day 2 (Sunday, April 21)
Liga Mazatlan 10  Saltillo Lubis 1
Linces de Guasave 8  Navojoa Municipal 0
Liga Riberena 11  Pitic 4
Tijuana Municipal 10  Saltillo Municipal 4
Guadalajara 8  Mochis Ahome 7
Liga Muralla 14  Buhitos Unison 7

Day 3 (Monday, April 22)
Navojoa Municipal 5  Lubis Saltillo 3
Linces Guasave 12  Liga Pitic 0
Liga Riberena 4  Liga Mazatlan 1
Liga Buhitos Unison 6  Saltillo Municipal 1
Liga Mochis Ahome 7  Liga Muralla 6
Tijuana Municipal 12  Liga Guadalajara 3

Day 4 (Tuesday, April 23)
Liga Mazatlan 12  Linces Guasave 1
Navojoa Municipal 11  Liga Pitic
Liga Riberena 9  Lubis Saltillo 1
Tijuana Municipal 15  Liga Muralla 2
Liga Mochis Ahome 6  Buhitos Unison 3
Liga Guadalajara 4  Saltillo Municipal 3

Day 5 (Wednesday, April 24)
Liga Pitic 4  Lubis Saltillo 3
Liga Mazatlan 10  Navojoa Municipal 2
Linces Guasave 4  Liga Riberena 1
Buhitos Unison 15  Liga Guadalajara 0
Tijuana Municipal 8  Liga Mochis Ahome 7
Liga Muralla 6  Saltillo Municipal 0

Quarterfinals (Thursday, April 25)
Liga Mazatlan 27  Liga Muralla Mazatlan 1
Liga Riberena 7  Liga Mochis Ahome 3
Linces Guasave 4  Guadalajara 2
Tijuana Municipal 6  Navojoa Municipal 1

Semifinals (Friday, April 26)
Liga Mazatlan 10  Liga Riberena 0
Linces Guasave 3  Liga Tijuana Municipal 2

Finals (Saturday, April 27)
Linces Guasave 16  Liga Mazatlan 15
3rd place: Liga Tijuana Municipal 10. Liga Riberena 6


Champion: Guasave, Sinaloa

Informacion de beisbol Colt

Dates: April 20-27
Location: Culiacan, Sinaloa

Day 1 (Saturday, April 20)
Jose Isabel Ramos 2  Buhitos Unison 1
Muralla AC 1  Liga Humaya 0
Liga Tres Rios 13  Norte de Nuevo Laredo 6
Liga Mazatlan 2  Escuela La Salle 1
Itson 6  Sinaloa Municipal 2
Culiacan Recursos 12  Rosarito AC 0
Norte de Hermosillo 3  Tecate AC 0
Quintero Castaneda 6  Tamaulipeca Nuevo Laredo 5
Yucatan 9  Liga Kino 1

Day 2 (Sunday, April 21)
Guadalajara Sutaj 9  Jose Isabel Ramos 4
Buhitos Unison 8  Liga Humaya 4
Tijuana Municipal 12  Liga Tres Rios 0
Liga Mazatlan 8  Norte de Nuevo Laredo 7
Itson 9  Rosarito AC 0
Culiacan Recursos 7  Villahermosa 0
Norte de Hermosillo 4  Quintero Castaneda 0
Liga Kino 13  Tecate AC 4
Yucatan 6  Tamaulipeca Nuevo Laredo 5

 
Day 3 (Monday, April 22)
Muralla AC 8  Jose Isabel Ramos 1
Guadalajara Sutaj 5  Buhitos Unison 2
Escuela La Salle 3  Liga Tres Rios 0
Tijuana Municipal 7  Norte de Nuevo Laredo 0
Villahermosa 3  Rosarito AC 0
Culiacan Recursos 7  Sinaloa Municipal 4
Norte de Hermosillo 3  Tamaulipeca Nuevo Laredo 1
Quintero Castaneda 2  Liga Kino 1

Day 4 (Tuesday, April 23)
Muralla AC 6  Guadalajara Sutaj 0
Liga Humaya 19  Jose Isabel Ramos 4
Tijuana Municipal 4  Escuela La Salle 1
Liga Tres Rios 5  Liga Mazatlan 2
Culiacan Recursos 7  Itson 2
Liga Villahermosa 3  Sinaloa Municipal 4
Norte de Hermosillo 13  Yucatan 0
Tecate AC 7  Quintero Castaneda 3

Day 5 (Wednesday, April 24)
Guadalajara Sutaj 3  Liga Humaya 2
Buhitos Unison 8  Muralla AC 5
Escuela La Salle 5  Norte de Nuevo Laredo 1
Tijuana Municipal 6  Liga Mazatlan 0
Rosarito AC 6  Sinaloa Municipal 5
Itson 6  Villahermosa 5
Norte de Hermosillo 6  Liga Kino 0
Tamaulipeca Nuevo Laredo 5  Tecate AC 0
Quintero Castaneda 3  Yucatan 2

 
Quarterfinals (Thursday, April 25)
Liga Muralla 5  Quintero Castaneda 1
Tijuana Municipal 4  Itson 2
Culiacan Recursos 7  Escuela La Salle 4
Norte de Hermosillo 8  Guadalajara Sutaj 2

Semifinals (Friday, April 26)
Tijuana Municipal 7  Liga Muralla 1
Norte de Hermosillo 5  Culiacan Recursos 4

Finals (Saturday, April 27)
Championship Game: Tijuana Municipal 10  Norte de Hermosillo 4
3rd Place: Culiacan Recursos 4  Liga Muralla 2

Champion: Tijuana, Baja California

Informacion de beisbol Palomino

Dates: April 14-20
Location: Mexico City, Mexico

Day 1 (Sunday, April 14)
GM 1: Olmeca 2  Gregorio Renterio 0
GM 2: Maya 12  Cuervos Zapopan 2
GM 3: Guadalajara Sutaj 12  Anahuac 4
GM 4: Oraba 16  Yucatan 0
GM 5: Sur de Sinaloa 7  Maya 5
GM 6: Pitic 2  Guadalajara Sutaj 1
GM 7: Unison 8  Ignacio Zaragoza 7
GM 8: Itson 15  Jose Isabel Ramos 3

Day 2 (Monday, April 15)
GM 9: Olmeca 10 Guadalajara Sutaj 4
GM 10: Ignacio Zaragoza 4 Cuervos Zapopan 0
GM 11: Yucatan 5 Anahuac 4
GM 12: Olmeca 4 Pitic 2
GM 13: Maya 9 Ignacio Zaragoza 3
GM 14: Oraba 25 Anahuac 5
GM 15: Sur de Sinaloa 2 Itson 1
GM 16: Unison 6 Cuervos Zapopan 1
GM 17: Pitic 6 Gregorio Renteria 1
GM 18: Jose Isabel Ramos 13 Sur de Sinaloa 4

Day 3 (Tuesday, April 16)
GM 19: Oraba 13 Olmeca 0
GM 20: Unison 5 Itson 3
GM 21: Yucatan 17 Gregorio Renteria 4
GM 22: Maya 18 Unison 5
GM 23: Pitic 4 Anahuac 3
GM 24: Guadalajara Sutaj 7 Gregorio Renteria 1
GM 25: Jose Isabel Ramos 10 Ignacio Zaragoza 5
GM 26: Sur de Sinaloa 11 Cuervos Zapopan 8

Day 4 (Wednesday, April 17)
GM 27: Yucatan 17 Olmeca 4
GM 28: Itson 11 Ignacio Zaragoza 1
GM 29: Sur de Sinaloa 11 Unison 6
GM 30: Pitic 7 Yucatan 2
GM 31: Maya 5 Jose Isabel Ramos 4
GM 32: Gregorio Renteria 13 Anahuac 6
GM 33: Oraba 13 Guadalajara Sutaj 1
GM 34: Itson 7 Cuervos Zapopan 4

Day 5 (Thursday, April 18)
GM 35: Olmeca 5 Anahuac 1
GM 36: Sur de Sinaloa 15 Ignacio Zaragoza 7
GM 37: Jose Isabel Ramos 10  Cuervos Zapopan 5
GM 38: Oraba 18  Pitic 2
GM 39: Itson 3  Maya 1
GM 40: Unison 4  Jose Isabel Ramos 2
GM 41: Oraba 13  Gregorio Renteria 7
GM 42: Guadalajara Sutaj 7  Yucatan 2

Knockout Round (Friday, April 19)
Group B (4) Itson 8  Group A (1) Oraba 4
Group A (2) Olmeca 2  Group B (3) Unison 0
Group B (2) Maya 10  Group A (3) Pitic 7
Group B (1) Sur de Sinaloa 4  Group A (4) Guadalajara Sutaj 0

Semifinals (Friday, April 19)
Sur de Sinaloa 5  Maya 2
Olmeca 4  Itson 3 (F/8)

Finals (Saturday, April 20)
Championship Game: Sur de Sinaloa 13  Olmeca 1
3rd Place: Maya 6  Itson 5

Champion: Mazatlan (Sur de Sinaloa), Sinaloa

PONY Baseball and Softball

1951 Pony Place 
Washington, Pennsylvania 15301
PHONE : 724-225-1060
FAX: 724-225-9852
Copyright © 2019 Pony National  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  TSHQ License Agreement Login