TFA Team Accomplishments
Spring 2017 Season
TFA G16U Elite - Coach Jay Kiley
Semi-Finalists, USYS Region II Championships
TFA G16U Premier - Coach John Volker
Champions, 2001 Red Division, Grove United Memorial
TFA G11U Premier - Coach Brian Hamad
Finalists, U12 Red Division, Cincinnati Memorial Showcase
TFA G15U Premier - Coach Mike Swafford
Advanced to Semi-Finals, G15 Red Division, Warrior Classic
TFA G13U Premier - Coach Laura Rose
Advanced to Semi-Finals, G13 White Division, Warrior Classic
TFA G12U Elite - Coach Sondra Pflum
Champions, G13 Red Division, Warrior Classic
TFA G12U Venom - Coach Megan Swafford
Advanced to Semi-Finals, G12 9v9 Red Division, Warrior Classic
TFA G11U Elite - Coach Ricky Powers
Finalists, G11 Gold Division, Warrior Classic
TFA B14U Premier - Coach JaBree Jones
Champions, B14 Red Division, Warrior Classic
TFA B12U Premier - Coach Scott Hutchinson
Champions, B12 9v9 Red Division, Warrior Classic
TFA B12U Elite - Coach Ryan Gray
Champions, B12 9v9 Gold Division, Warrior Classic
TFA B11U Premier - Coach Dan Barraza
Finalists, B11 Red Division, Warrior Classic
TFA B11U Elite - Coach Scott Hutchinson
Finalists, B11 Gold Division, Warrior Classic
TFA G12U Gold - Coach Mo Vela
Finalists, U12 Gold Division, Kolping Seth Stevens Memorial
TFA G10U Elite - Coach Joe Cramerding
Champions, U10 Division, Ohio State Cup (Cleveland)
Indiana ODP State Team Players
Player | TFA Team |
Joey Black | B13U Elite |
Austin Wells | B12U Elite |
Ohio South ODP State Team Pool Players
Player | TFA Team | | Player | TFA Team |
Ethan Herbert | B15U Elite | | Ellie Flower | G16U Elite |
Charlie Marston | B15U Elite | | Meghan Garry | G15U Elite |
Kendall Hamilton | B14U Elite | | Grace Martin | G15U Elite |
Luke King | B14U Premier | | Ellie Ramer | G15U Elite |
Jose Jareo | B14U Premier | | Natalie Schutte | G15U Elite |
Alex McAfee | B14U Elite | | Madison Langdon | G13U Elite |
Michael Smith | B14U Elite | | Rylie Postel | G13U Elite |
Jack Kennedy | B13U Elite | | Caitlin Burger | G13U Elite |
Zane Arar | B13U Elite | | Ava Arengo | G12U Elite |
Jordan Domoe | B13U Elite | | Samantha Ream | G12U Elite |
Reece Heisel | B13U Elite | | Abigail Unkraut | G12U Elite |
Sullivan Spencer | B13U Elite | | Lily Ruehl | G11U Elite |
Peyton Broering | B12U Premier | | Isabelle Snowden | G11U Elite |
Jonathan Burkart | B12U Elite | | | |
Jason Cosby | B12U Elite | | | |
Landon Wagner | B12U Elite | | | |
Rowan Brown | B11U Elite | | | |
AJ Mancini | B11U Elite | | | |
TFA G16U Elite - Coach Jay Kiley
Champions, Ohio South State Cup
TFA G13U Elite - Coach Sam Klosterman
Finalists, Ohio South State Cup
TFA G12U Premier - Coach JaBree Jones
Advances to Ohio South President's Cup Semi-Finals
TFA B11U Elite - Coach Scott Hutchinson
Advances to Ohio South President's Cup Semi-Finals
TFA B12U Gold - Coach Lukas Deutenberg
Champions, U12 Blue division, Kings Hammer Crown Challenge
TFA teams progressing to Semi-Finals, Ohio South State Cup
TFA G12U Elite - Coach Sondra Pflum
TFA G13U Elite - Coach Sam Klosterman
TFA B14U Elite - Coach Erik Schoening
TFA G14U Elite - Coach Jay Kiley
TFA G16U Elite - Coach Jay Kiley
TFA B19U Elite - Coach Bill Volker
TFA G8U Elite - Coach Matt Ruehl
Finalists, U9 Gold division, Cincinnati West Soccer Fest
TFA G9U Venom - Coach Leo Neiheisel
Champions, U9 Silver division, Cincinnati West Soccer Fest
TFA G12U Gold - Coach Mo Vela
Champions, U12 Gold division, Cincinnati West Soccer Fest
TFA G15U Elite - Coach Chris Slusher
Finished #2, U15 White division, Crossroads of America Showcase
TFA G16U Elite - Coach Jay Kiley
Finished #1, U16 Red division, Crossroads of America Showcase
TFA B13U Elite - Coach Jim Price
Champions, U13 Red division, Louisville Cup
TFA B15U Elite - Coach Erik Schoening
Finished #2, U15 White division, Crossroads of America Showcase
TFA G8U Elite - Coach Matt Ruehl
Champions, U8 Premier division, Nike Challenge Cup
TFA G8U Gold - Coach Monica Smith
Champions, U8 evoSpeed division, Cincinnati United Elite Invitational
TFA G12U Elite - Coach Sondra Pflum
Finalists, U12 evoPower division, Cincinnati United Elite Invitational
TFA G13U Elite - Coach Sam Klosterman
Finalists, U13 evoPower division, Cincinnati United Elite Invitational
TFA G16U Premier - Coach John Volker
Finalists, U16 Elite division, Nike Challenge Cup
TFA G8U Elite - Coach Matt Ruehl
Finalists, GU9 Silver Division, TFA United Cup
TFA G9U Premier - Coach Tom Frey
Finalists, GU9 Gold Division, TFA United CupTFA G9U Gold - Coach Nina Walsh
Champions, GU9 Silver Division, TFA United Cup
TFA G10U Gold - Coach Greg Spilman
Finalists, GU10 Silver Division, TFA United Cup
TFA G11U Premier - Coach Brian Hamad
Finalists, GU11/12 Silver Division, TFA United Cup
TFA B12U Premier - Coach Scott Hutchinson
Champions, BU12 Gold Division, TFA United Cup
TFA G12U Gold - Coach Mo Vela
Champions, GU11/12 Silver Division, TFA United Cup
TFA B13U Elite - Coach Jim Price
Champions, BU13 Gold Division, TFA United Cup
TFA B13U Premier - Coach Annette Auciello
Finalists, BU13 Silver Division, TFA United Cup
TFA G14U Elite - Coach Jay Kiley
Champions, G13/14U Gold Division, TFA United Cup
TFA G14U Premier - Coach Laura Rose
Finalists, G13/14U Silver Division, TFA United Cup
TFA G9U Premier - Coach Tom FreyFinalists - Cincinnati Elite Spring ThawTFA G10U Gold - Coach Greg SpilmanChampions - Middletown Spring BlastTFA B11U Elite - Coach Scott HutchinsonFinalists - Middletown Spring BlastTFA G11U Elite - Coach Ricky PowersFinalists - Cincinnati Elite Spring ThawTFA G12U Premier - Coach Jabree JonesFinalists - Cincinnati Elite Spring ThawTFA B13U Elite - Coaches Jim Price, Dan PuterbaughChampions - Cincinnati Elite Spring ThawTFA G13U Elite - Coach Sam KlostermanFinalists - Cincinnati Elite Spring Thaw
TFA B19U Elite - Coach Bill Volker
Finished #1, Jefferson Cup Showcase
TFA G13U Premier - Coach Laura Rose
Finalists, IFJ Turf Classic
TFA B13U Premier - Coach Annette Auciello
Finalists, IFJ Turf Classic